Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yemek Yedikten Sonra Halsiz ve Uykulu Sezmenin Sebepleri

  • 31 Mart 2021
  • Yemek Yedikten Sonra Halsiz ve Uykulu Sezmenin Sebepleri için yorumlar kapalı
  • 263 kez görüntülendi.

Yemeklerden sonra neden kendinizi bitkin sezersiniz? Bazı vaziyetlerde yemek sonrası bitkinlik tamamen basmakalıptır, fakat bunun yanında bilim, gün ortasında yemek yedikten sonra veya ağır bir yemek yedikten gelen bitkinlik ve uyku halinin onlarca sebebi olduğunu öne devam ettir. İnsanlar genellikle yedikten sonra kendilerini bitkin sezerler. Çoğu zaman, bu tamamen basmakalıp ve fizyolojik bir cevaptır. Bununla beraber, […]

Yemeklerden sonra neden kendinizi bitkin sezersiniz? Bazı vaziyetlerde yemek sonrası bitkinlik tamamen basmakalıptır, fakat bunun yanında bilim, gün ortasında yemek yedikten sonra veya ağır bir yemek yedikten gelen bitkinlik ve uyku halinin onlarca sebebi olduğunu öne devam ettir.
İnsanlar genellikle yedikten sonra kendilerini bitkin sezerler. Çoğu zaman, bu tamamen basmakalıp ve fizyolojik bir cevaptır. Bununla beraber, yemeklerden sonra ne kadar bitkin sezebileceği bireyden bireye, günden güne, öğünden öğüne veya yemekten yemeğe değişebilir. Bu nedenler, yaş, sıhhat gidişatı, gıda ölçüyü ve cinsi, günün hangi saati olduğu ve daha fazla neden gibi bir dizi etmene bağlı olabilir. Bilim adamları, insanların yemek yedikten sonra kendilerini bitkin sezme sebepleri hakkında bir hayli varsayıma sahiptir. Bu yazıda yemek yedikten sonra şahsın kendini yoğun veya uykulu sezmesinin sebepleri üzerine bilgiler bulunmaktadır.
Fakat altta sunulacak olan sebeplerden birinin öbürünü dışlamadığını ve yemeklerden sonra tek bir bitkinlik sebebi olmadığını unutulmamalıdır. Ve bilimsel literatürde, yemek sonrası bitkinlik “postprandiyal bitkinlik” olarak öğrenilir.

Hekime Ne Zaman Müracat Edilmelidir?

Yemek Yedikten Sonra Halsiz ve Uykulu Hissetmenin NedenleriŞayet şahıs yemek sonrası bitkinliğin fazla olduğunu ve günlük hayatını etkilediği düşünüyorsa, bir hekime görünmek gerektiği nasihat edilir. Alttakilerin tümü bir sıhhat uzmanıyla konuşmak için nedenlerdir:
• Yemeklerden sonra aniden sıradandan çok daha bitkin ve uykulu sezmek
• Hazımsızlık veya değişik bağırsak meseleleri
• Yiyecek intoleransları veya alerjileri
• Yemeklerden sonra uzun süreli bitkinlik
• Duygu gidişat farklılıkları
• Anormal yeme alışkanlıkları fazla yeme veya yeterince yememe gibi
• İçilen içki ölçüyü üzerinde hakimiyet sahibi olmamak
• Değişik bağımlılık cinsleri esrar/THC kullanımı dahil
Yemek sonrası anormal bitkinliğin bir hayli mümkün sebebi vardır. Hekim, şahsın tıbbi geçmişini ve laboratuvar neticelerini dikkate alarak mevcut semptomlara neden olan altta uyuyan vaziyetleri teşhis etmeli ve rehabilitasyon etmelidir.

Hipotalamus Tahmini

Bir deneysel varsayıma göre, bitkinliğin sebeplerinden biri hipotalamusla alakalıdır. Bu varsayım çoğunlukla hayvanlarda test edilmiştir ve insanlarda doğru olup olmadığını öğrenilmemektedir. Bilim adamları, suprachiasmatik çekirdek SCN, lateral hipotalamus LH ve ventromedial hipotalamik çekirdek VMH gibi muhtelif hipotalamik alanların uyku, kurnazlık ve yiyecek alımının tertip edilmesinde rol oynadığından şüphelenmektedir. Metabolizma, giren enerjinin kalori alımı beden tarafından kullanıldığı süreçtir. Enerji olması gerektiği gibi kullanılmadığında, metabolik problemler ortaya çıkabilir.
Misalin, obez insanlar aldıkları kalorileri tüketmezler ve yağ olarak depolarlar. Bunun tersi cılız olan insanlarda olur zira aldıklarından daha fazla kalori tüketirler. Her ikisini de metabolik problemler olarak görülebilir. Yeniden bir başka mevzu, metabolik belirti, diyabet ve doğuştan metabolizma yanılgıları gibi hastalıklardır. Bu sebeple metabolik problemler geniş bir kategoridir.

Yemeklerden Sonra Bitkinlik Sebepleri

Şeker ve rafine karbonhidratlar
Araştırmalar, yüksek kan şekerinin, kurnazlığı hakimiyet eden orexin’i baskıladığını göstermektedir. Orexin en çok hipotalamusta faaldir. Kolay şekerler ve arıtılmış karbonhidratlar süratli bir biçimde glikoza dönüşür ve bu da daha ani ve bariz bitkinliği tetikleyebilir. Öte yandan, karışık karbonhidratlar ve değişik makrobesinler bunu yavaşlatacaktır. Ayrıca, yüksek lifli düşük glisemik indeks karbonhidratlar için arıtılmış edilmiş karbonhidratları beyaz ekmek gibi değiştirmek genel sıhhat için daha iyidir.
Enflamasyon ve yiyecek hassasiyeti
Analistler, bazı insanların yemeklerden sonra bitkin sezmelerinin bir başka mümkün sebebinin iltihaplanma ile alakalı olduğuna inanıyor. TNF ve IL-1b gibi enflamatuar sitokinlerin kurnazlığı destekleyen oreksini baskıladığı görülmektedir. Bazı insanlar yiyecek alerjileri veya hassasiyetlerine sahiptir ve yemeklerinin muhakkak bileşenlerinden iltihaplanır. Not olarak, insanlar yiyecek duyarlılığı için teşhis edildikten ve rehabilitasyon edildikten sonra fazla yemek sonrası irini çözdüğünü iddia ettiler.
Asit-baz balansı
Hudutlu araştırma, oreksinin kandaki minik pH farklılıklarına duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Kan asiditesi geçici olarak düştüğünde ve kan veya dokular azıcık daha alkali hale geldiğinde, oreksinin baskılanması daha mümkündür ve bitkinlik ortaya çıkacaktır. Kombucha gibi fermente edilmiş meşrubatların, hafif asidik oldukları için değişik bileşiklerin yanı gizeme laktat içerikleri sayesinde bütün olarak serinletici ve enerji verici olduğu zannedilir. Aynı şey lahana turşusu ve turşu gibi besinler için de geçerlidir.
Ayrıca, egzersizin laktik asidi hafifçe ve geçici olarak yükselterek oreksini çoğaldırdığı düşünülmektedir. Ayrıca, kumpaslı, ılımlı egzersiz yapmak genel sıhhat için iyidir ve tecrübeler şahsın kendisini enerjik sezdirdiği öğrenilmektedir. Bununla beraber, insan bedeni kan pH seviyelerini sıkı, basmakalıp bir aralıkta yakalamada son derece iyidir. Fermente besinlerin ve egzersizin, yemek sonrası bitkinliği etkilemek için bunu ne miktarda etkileyebileceği meçhuldür.
Mitokondri ve ATP
Orexin, belirtildiği gibi glikoz tarafından bastırılır. Ancak bazı bilim adamları, adenosin trifosfat ATP ve piruvat dahil olmak üzere yeterli ölçüde enerji ile ilişkili molekül olduğunda, orexinin o kadar basit bastırılamayabileceğini düşünmektedir. Enerji ile alakalı moleküllerin imalini hakimiyet eden mitokondrilerdir. Teorik olarak, bu, mitokondrilerle alakalı meselelerin ATP’yi eksiltebileceği ve bu da bitkinliğe neden olabileceği anlamına kazanç. Bununla beraber, mitokondriyal sıhhat ile yemek sonrası bitkinlik arasında doğrudan bir irtibat bulunamamıştır.
Leptin
Yemek Yedikten Sonra Halsiz ve Uykulu Hissetmenin NedenleriLeptin yağ kütlesi ile çoğalır ve yemeklerden sonra da çoğalır. Bu sebeple leptin, “obezite hormonu” “ kilo kaybetmeye neden olan tokluk hormonu ” ve “açlık hormonu” olarak adlandırılmıştır. Bazı çalışmalarda kronik olarak yükselmiş leptin seviyeleri obezite, fazla yeme ve hipertansiyon, metabolik belirti ve kalp hastalığı gibi irinle ilişkili hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Ancak, hiçbir neden ve netice tespit edilmemiştir. Karbonhidrat ve yağ kapsayan yemekler leptini yüksek proteinli besinlerden daha fazla arttırır. Bazı bilim adamları bunun kısmen karbonhidratların insanları değişik makro yiyeceklerden daha fazla yormasına neden olabileceğini düşünmektedir.
Düşük NAD+
Analistler NAD+’ nın Deoksirübo Nükleik Asit onarımı, stres mukavemeti ve hücre vefatı için ehemmiyetli olduğunu iddia ediyorlar. NAD+ araştırması henüz erken düzeydedir ve bu tesirlerin çoğu insanlarda incelenmemiştir. Hudutlu çalışmalar NAD+ ‘nın metabolizmayı çoğaldırdığını ve enerji balansı için bir sinyal misyonu gördüğünü göstermektedir. Bu kuram güzergahında, sıhhatli mitokondriler daha fazla NAD+ üretir ve bu da enerji alımını ve tüketmelerini çoğaldırmak için değişik sinyalleri harekete geçirebilir. Düşük NAD+, teorik olarak, bütün tersi bir tesire sahip olabilir. Ancak bu hala meçhuldür ve çoğunlukla hayvan bilgilerine sabretmektedir. İnsan çalışmalarına gereksinim vardır.

Dinlenme ve Sindirim Sistemi Aktivasyonu

Yeme, bedenin dinlenme ve sindirim parasempatik asap sistemini harekete geçirir ve bu da bağırsak bölgesine kan akışını arttırır. Aynı zamanda sindirim enzimlerini ve karaciğer etkinliğini uyarmaktadır.

Sirkadiyen İşaretler

Öğle yemeğinden sonra kahvaltı veya akşam yemeği sonrasına göre daha bitkin sezilir. Bunun sebebi, sirkadiyen ritmine göre beden öğlen saatlerine kadar cingöz bir ritimle hareket etmesi gerekir başka bir deyişle sirkadiyen sistemde 12 saatlik harmonik sistem takribî 13: 00’e kadar natürel olarak bireyi zinde meblağ. Tabi sonrası daha daha bitkin sezilir. Bu bedenin natürel reelidir ve bu surattan öğleden sonra uykuya kestirme denilir. Araştırmalar, öğle yemeğinden sonra, bir şahıs öğle yemeğini sıçradığında ve günün saatinden habersiz dahi olabileceğini göstermektedir. Bu, yüksek karbonhidratlı bir öğle yemeği ile daha da makûslaşabilir ve fazla sabah tipi fertlerde ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Netice olarak, insanların sirkadiyen biyoloji sebepleriyle öğle yemeğinden sonra yorulmaları daha mümkündür.

CCK Hormonu

Bazı analistler, kolesistokininin CCK yemek sonrası bitkinlikte ehemmiyetli bir etmen olduğunu düşünmektedir. CCK, çoğunlukla yağ açısından zengin veya lektin bakımından zengin bir yemeğe cevap olarak salınan bir bağırsak hormonudur. Uzun zincirli yağlar doymuş, MUFA’lar, PUFA’lar eforlu CCK indükleyicileri olabilir. Hayvanlarda, yüksek proteinli bir perhiz de CCK’yı arttırır. Hayvan çalışmaları CCK salımını oleat indüklemek için zeytinyağından yağ asitlerini sıklıkla kullanacaktır. Bilim adamları CCK’nın alttakilerden olabileceğinden şüphelenmektedirler:
• Uyku hali/bitkinlik, zira hipotalamus ile doğrudan etkileşime girer orexin’i aktive olmasına karşın
• CCK’nın bitkinlik uyaran ve iştah kesici tesiri için mantıklı bir mekanizma olan hipotalamik noradrenalini inhibe eder
• Gaza neden olabilecek sütunu hipotalamus yoluyla uyarır
• Sirkadiyen ritmini takip etmek
• Bağırsak sızısı fazla duyarlılığına neden olur
Sıçanlara bir CCK bloker vermek yemek sonrası bitkinliği önlerken, insanlarda reelinde yemek sonrası bitkinliği çoğaldırmıştır. Bu sebeple, CCK’nin insanlardaki yemek sonrası bitkinlik üzerindeki tesiri hala meçhuldür. Daha büyük insan çalışmalarına gereksinim vardır.

Yüksek Triptofan Besinler

Yemek Yedikten Sonra Halsiz ve Uykulu Hissetmenin NedenleriBeden, uyku ve gevşeme ile alakalı bir nörotransmitter olan serotonin yapmak için triptofan kullanır. Bu sebeple, yüksek bir triptofan yükü serotonin ve yemek sonrası uykusunu artırabilir. Bir çalışma, bunun özellikle kronik bitkinlik belirtiyi olan bireylerde geçerli olabileceğini düşündürmektedir. Triptofan besinlerin bazı misalleri şunlardır: hindi, ton balığı, sert peynir, ekmek, tavuk, yumurta, yer fıstığı ve çikolata

İnsülin Kaynaklı Düşük Potasyum

İnsülin, hücrelerin dışındaki serum potasyumunun içeri girmesine neden olur. Bu, yemeklerden sonra potasyumu azıcık düşürür, bu basmakalıptır, ancak bitkinlikle iletişimlidir. Sıhhatlı insanlarda, potasyum yemeklerden sonra oranla değişmez kalır. İnsülinden düşük potasyum genellikle yalnızca diyabetli bireylerde ve muhtemelen yüksek tehlikeli bireylerde riskli olarak görülür.

Esrar ve İçki Kullanımı

Hem esrar kullanımı hem de içki sizi daha bitkin sezmenizi sağlayabilir. Bu genel olarak doğrudur, ancak yemeklerden sonra daha da bariz hale gelebilir. Esrardaki ana psikoaktif bileşik olan THC’nin yan tesirlerinden biri, bitkinlik ve uyku halidir. Esrar kullanımının sıhhat karmaşıklıkları, bağımlılık, öğrenişsel ve ruh hali meseleleri ve yoksunluk belirtiyi ile ilişkili olduğunu unutulmamalıdır. İçki ayrıca yemeklerden sonra bitkinliği de makûslaştırabilir. Yemeklerden evvel, yemek sırasında ve sonrasında içki içmek, gündüz uykusunu çoğaldırır ve gece uykusunun niteliğini makûslaştırır. İçki bağımlılığı dünya çapında ciddi bir meseledir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri