Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yineleyen Düşük: Sebepleri, Rehabilitasyonu ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

  • 23 Nisan 2021
  • Yineleyen Düşük: Sebepleri, Rehabilitasyonu ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 423 kez görüntülendi.

Düşük, çiftler için acı verici ve duygusal bir tecrübedir ve hamile kalmaya çalışan çiftler için devirici olabilecek çoklu düşükler yaşanabilir. Birden fazla gebelik kaybı yaşadıysa, muhtemel nedenler ve rehabilitasyonlar hakkında uzman bir hekimden bilgi almak gerekebilir. Bu yazıda yineleyen düşükler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Yineleyen Düşük Nedir? Yineleyen düşük, arkası arda iki veya daha fazla hamilelik […]

Düşük, çiftler için acı verici ve duygusal bir tecrübedir ve hamile kalmaya çalışan çiftler için devirici olabilecek çoklu düşükler yaşanabilir. Birden fazla gebelik kaybı yaşadıysa, muhtemel nedenler ve rehabilitasyonlar hakkında uzman bir hekimden bilgi almak gerekebilir. Bu yazıda yineleyen düşükler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Yineleyen Düşük Nedir?

Tekrarlayan Düşük: Nedenleri, Tedavisi ve Önlemek İçin Yapılması GerekenlerYineleyen düşük, arkası arda iki veya daha fazla hamilelik kaybı olarak belirlenir. Amerikalı bayanların takribî yüzde 1’inin birden fazla düşük yaşadığı, ancak kimilerinin daha sonra zaferli bir gebeliğe sahip olabileceği hipotez edilmektedir. Düşük yapma duygusal olarak acı verici olabilirken bireyin hayatını ve sıhhatini etkileyebilir. Düşük yapmış bayanlar daha sonra yaşama değişik açılardan bakabilirler ve yaşamdan zevk almayabilirler. Çoklu düşüklere neden olabilecek etmenleri kavramak ve rehabilitasyon alternatiflerini keşfetmek bireyin düşük sonrası yaşadığı yas yakalama sürecinde şahsa destekçi olabilir.

Yineleyen Düşükler

Cenin döllenme sırasında anormal rakamda kromozom aldığında düşüklerin yüzde 60’ından aşırısı alana kazanç. Bu, altta uyuyan bir tıbbi gidişat olmadan kazara alana gelen genetik bir meseledir. Bayanlar ihtiyarladıkça, bunun olma bahtı çoğalmaktadır. Bazı çiftler, bir partnerinin bir parçası başka bir kromozoma aktarılmış bir kromozoma sahip olduğunda yineleyen düşükler yaşayabilir. Bu kromozomal translokasyon olarak öğrenilir. Genelde rastgele bir bulgu veya semptomu olmayanlar; bununla beraber yumurtaları veya spermleri, klasikten daha fazla veya daha az rakamda değişik kromozomlara sahip olmaktadır.
Bu, ceninin çok fazla veya çok az genetik materyalin yaşayabilmesine ve dolayısıyla düşük yapmasına neden olur. Bu vaziyetlerde, bayan fetus yeni oluşurken yineleyen erken düşük yaşanabilir. Yineleyen düşük, altta uyuyan bir sıhhat gidişatına atfedilebilir. Misalin, antifosfolipid belirtiyi Acele Posta Servisi ismi verilen bir otoimmün bozukluk, düşük ve fetal vefat ile ilişkilidir. Bu gidişatta, bağışıklık sistemi olağan kan pıhtılaşmasında rol oynayan bazı maddelere karşı antikorlar oluşturur.
Diyabet aynı zamanda sık düşüklere de katkıda bulunabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, özellikle hastalık iyi idarenmezse, fetüse hasarlı olabilir. Polikistik over belirtiyi PCOS , yineleyen düşükler için oranları çoğaldıran başka bir tıbbi gidişattır. Hiperprolaktinemi ve tiroid bozuklukları örn., Hipotiroidizm ve otoimmün tiroidit gibi hormonal bozukluklar da yineleyen hamilelik kaybı bahtının çoğalmasına neden olabilir.
Yineleyen düşük, altta uyuyan bir sıhhat gidişatına atfedilebilir. Misalin, antifosfolipid belirtiyi Acele Posta Servisi ismi verilen bir otoimmün bozukluk, düşük ve fetal vefat ile ilişkilidir.
Faize uzuvlarında anormallikleri olan kadının yineleyen erken düşük yapma bahtı daha yüksektir. Bir doku duvarı ile kısmen iki kısma parçalayan uterus gibi doğuştan uterus anormalliği, çoklu düşüklerin en yaygın sebeplerinden biridir. Asherman belirtiyi ismi verilen bir gidişat, yineleyen düşüklerle ilişkilidir. Bu hastalığı olan bayanların uteruslarında yapışkanlıklar ve skarlaşmanın yanı gizeme yineleyen hamilelik kaybına katkıda bulunabilecek fibroidler ve polipler uterusta kanserli olmayan sihrime vardır. Bu vaziyetlerde, implantasyon olamaz, bu sebeple bayanlar öğrenmeden evvel gebeliği kaybedebilir.
Bazı etraf ve hayat stili tercihleri tekerrür tekerrür düşüklere neden olabilir. Fazla sigara içen veya fazla içen bayanların cansız fetüsleri taşıma tehlikeyi çoğalabilir. Bazı riskli kimyevilere maruz kalınan bir alanda çalışmak da düşük yapma tehlikesini artırabilir. Hekim bireyin yüksek tehlikeli bir etrafta olduğunu düşünüyorsa, sıhhatli bir gebelik geçirme bahtını artırmak için hayat stili farklılıkları önerebilir.

Yineleyen Düşük Sonrası Test

Üç düşükten sonra, hekim yineleyen düşük testi önerebilir ve bireyi pelvik tetkik de dahil olmak üzere bütün bir fiziksel tetkikten geçirebilir. Öteki iç tetkikler arasında rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardaki anormallikleri tespit etmek için vajinal bir ultrason bulunur. Ayrıca biçimini değerlendirmek için uterusun röntgenini de olabilir. Salin sonohisterogram, skar dokusu veya fibroidler gibi uterustaki gelişmeleri teşhis edebilen başka bir prosedürdür.
Altta uyuyan sıhhat vaziyetlerini hakimiyet etmek için hekim kan testleri yapabilir. Bu testlerden biri, gebeliği vadede taşıma hünerini etkileyebilecek muhakkak hormonların özellikle prolaktin, tiroid ve progesteron seviyelerini hakimiyet edebilir. Acele Posta Servisi’den şüpheleniliyorsa, antifosfolipid antikorları ve lupus antikoagülan testi gibi bağışıklık sistemiyle alakalı rastgele bir anormallik tespit etmek için bir antikor testi verilebilir. Son olarak, hekimi hakimiyetsiz vazgeçilerek düşük yapma tehlikesini artıran diyabet testi için bir glikoz taraması önerebilir.
Yineleyen düşüklerden sonra sıklıkla önerilen prosedürlerden biri histeroskopidir. Bu prosedürde, Asherman belirtiyi, endometriyal polipler, fibroidler veya konjenital uterin anomalileri için uterus boşluğunu araştırmak için uterusa dar bir fiber optik kapsam yerleştirilir. Hekim, düşüklere neden olabilecek bir enfeksiyonu olup olmadığını tanımlamak için endometriyal biyopsi yapabilir.
Ayrıca bireyin çoklu düşüklere neden olan genetik bir gidişatı olduğundan şüphelenirse, kromozomlarının bir haritası olan ve genetik hataları teşhis etmek için bir inceleme olan bir karyotip testi isteyebilir. Bu özel yineleyen düşük testi tipik olarak en son asıllaştırılacak testlerden biridir ve ayrıca onlardan gelen genetik hataları dışlamak için partnere de bazı testler uygulayabilir.

Yineleyen Düşük Rehabilitasyonu

Tekrarlayan Düşük: Nedenleri, Tedavisi ve Önlemek İçin Yapılması GerekenlerYineleyen düşük rehabilitasyonu altta uyuyan sebeplere bağlıdır. Cerrahi, rahimdeki intrauterin septumun dağılması ve skar dokusunun çıkarılması, adezyonlar ve iyi mizaçlı sihrimeler dahil olmak üzere bazı meseleleri düzeltebilir. Rahmin biçimi gebeliği etkiliyorsa, bazı operasyonlar şeklini düzenleyebilir. Bu operasyonlar tipik olarak birkaç haftalık iyileşme müddetleri ile laparoskopik olarak yapılır. Otoimmün bozuklukları olan bayanlar, bazı reçeteli ilaçlar veya düşük dozda aspirin ile hafifleme bulabilir. Bununla beraber, kanama problemlerine veya mide ülserlerine maruz kalırsa hekime başvuru etmesi gerekebilir.
Altta uyuyan sıhhat şartlarını rehabilitasyon etmek, misalin, kan şekerini tertip etmek veya diyabeti daha iyi idarenmesi çoklu düşüklerin eksiltilmesine destekçi olabilir. Fazla etkin veya az etkin tiroid bezi, öteki tiroid disfonksiyonu zaferli bir gebelik geçirme bahtını artırabilir. Bu vaziyetlerin düzenlenmesi veya daha iyi idarenmesi, sıhhatli bir gebelik hayata bahtını pozitif güzergahta etkileyecektir.
Çoklu düşükler çiftlerin takribî yüzde 5’ini etkileyen kromozomlarınızın translokasyonundan kaynaklanıyorsa, hekim in vitro fertilizasyon gibi doğurganlık rehabilitasyonları önerebilir. Bu rehabilitasyon, sperm ve yumurtanın beden dışında bir laboratuvarda birleştirilmesini kapsar. Ceninler rahim içine implante edilmeden evvel, translokasyon alana gelmediğinden emin olmak için test edilebilir. Laboratuvar, sıhhatli gebelik bahtını artırmak için sıhhatli ceninler için tarama yapabilir. Bu vaziyetlerde yineleyen düşük sonrası gebelik genellikle muhtemeldir.

Yineleyen Düşükleri Tedbire

Bazı hayat stili farklılıkları, yineleyen düşüklerin önlenmesine destekçi olabilir. Sigarayı vazgeçmek, içmek veya yasadışı uyuşturucu kullanmak hem genel hem de faize sıhhatini iyileştirebilir. Fazla kilolu olmak, düşük yapma tehlikeyi ve bir bebeğin termini anlamasını ve taşımasını güçleştiren bir gidişat olan PCOS geliştirme ihtimali ile irtibatlıdır. Kilo vermek, PCOS veya diyabet semptomlarını iyileştirebilir ve bir bebeğin Tekrarlayan Düşük: Nedenleri, Tedavisi ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenlersıhhatli olarak taşınmasına destekçi olabilir.
Bireyin yaşamında daha az stres olması, gebelik sürdürme bahtını artıran şartlar yaratabilir. Mesela bireyin fazla stres yaratan güçlü bir işi veya güçlüğü olabilir. İlave Edilen stres ve düşük yapma arasındaki doğrudan iletişim kesin olmasa da, bazı çalışmalar akılsal gidişatı iyileştirmenin yineleyen düşüklerin önlenmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Bazı bayanlar gebeliklerinin erken yarıyılında yeterli progesteron yapamayabilir, bu da düşüklere neden olabilir. Bazı bayanlar gebeliklerini sürdürmelerine destekçi olmak için başlangıçta ve gebelikleri süresince progestin sentetik bir progesteron formu takviyelerinden faydalanabilirler.

Yineleyen Düşük Sonrası Hamilelik

Birden fazla düşük yapmış bayanlar, hamile kaldıklarında keyif yerine kaygılı olabilirler. Şahıs daha evvel düşük yapmışsa gebeliği sürdürme mevzusunda kaygılanması çok sıradandır ve kimilerinin düşük yaptıktan sonra rehabilitasyon almaları gerekebilir. Bu gidişat gebelik hormonlarındaki farklılıklar anlamına kazanç ve daha evvel düşük yapmış olunsa dahi ruh hali başkalaşımlarıyla duygusal bir zaman olabilir. Birden fazla düşük sebebiyle alınan rehabilitasyona bağlı olarak, hekim gebeliğin ilerlemesini daha yakından izlemeyi seçebilir. Çoklu düşüklere kronik sıhhat gidişatları neden olmuşsa, kan şekeri veya tiroid gidişatlar daha yakından hakimiyet edilebilir.
Gebelik sırasında, hekimin yönergelerine bütün olarak uyulduğundan emin olmak gerekir. Folik asit ve doğum evveli vitaminleri alınmalı ve iyi beslenip nitelikli uyku yatılmalıdır. Şayet hekim bireyin egzersiz yapmasına izin verirse hekiminin öneri ettiği biçimde egzersizlerin yapılması önerilmektedir.
Yineleyen düşükler yaşadıysa, ilk adım uzman bir hekime danışmaktır. Zira hekim birden çok düşük için altta uyuyan sebepleri keşfetmeye destekçi olacak ve şahıs için en iyi rehabilitasyon alternatiflerini önerecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri