Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yiyecek Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimi

  • 12 Nisan 2021
  • Yiyecek Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimi için yorumlar kapalı
  • 244 kez görüntülendi.

Emin bir madde bedene girdiğinde bedenin natürel korunma sistemi fazla tepki veriyor, onu istilacı olarak görüyor, buna karşı korunucu kimyeviler yolluyorsa alerji alana kazanç. İngiltere’deki çocukların % 7’sinde, Avustralya’dakilerin ise % 9’unda gıda alerjisi meseleyi görülmektedir. Avrupa’da genel olarak erişkinlerin % 2’si gıda alerjisi meseleyi yaşamaktadır. Amerika’da 50 milyondan fazla şahıs, Türkiye’de ise cemiyetin neredeyse […]

Emin bir madde bedene girdiğinde bedenin natürel korunma sistemi fazla tepki veriyor, onu istilacı olarak görüyor, buna karşı korunucu kimyeviler yolluyorsa alerji alana kazanç.
İngiltere’deki çocukların % 7’sinde, Avustralya’dakilerin ise % 9’unda gıda alerjisi meseleyi görülmektedir. Avrupa’da genel olarak erişkinlerin % 2’si gıda alerjisi meseleyi yaşamaktadır. Amerika’da 50 milyondan fazla şahıs, Türkiye’de ise cemiyetin neredeyse % 25’i bir cins alerjiye sahiptir ve giderek bu oran çoğalmaktadır. Gıda alerjisi bulguları en sık bebeklerde ve çocuklarda görülür ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Senelerce yediğiniz yiyeceklere dahi alerji büyüyebilir. Kendinizde gıda alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız altta verilen bilgiler ışığında alerji bulgularınızı değerlendirebilir ve kaynağı tanımlayabilirsiniz.

Yiyecek Alerjisi Bulguları Nelerdir?

Bedenin bağışıklık sistemi enfeksiyon ve öteki sıhhati tehdit eden öteki meselelerle savaşarak bizi sıhhatli meblağ. Yiyecek alerjisi tepkini bağışıklık sisteminin bir besine veya o yiyecekteki bir maddeye fazla tepki verdiğinde, bunu bir risk olarak belirleyip gözetici bir tepkiyi tetiklediğinde alana kazanç. Alerjiler irsiyetsel olabilse de, bir çocuğa ebeveyninden yiyecek alerjisinin geçip geçmeyeceğini veya kardeşlerinin eş bir gidişata sahip olup olmayacağını hipotez etmek imkânsızdır. Bazı araştırmalar yer fıstığı alerjisi olan bir çocuğun ufak kardeşlerinin de yer fıstığına alerjisi olabileceğini düşündürmektedir.
Bir yiyecek alerjisinin bulguları hafif ya da şiddetli olabilir. İlk tepkin birkaç meseleye neden olabilirken öbürlerinde eş tepkinler olmayabilir. Bir keresinde yalnızca hafif tepkinleri tetikleyen bir gıda başka bir zamanda daha ciddi tepkinlere neden olabilir. En şiddetli alerjik tepkin anafilaksidir. Anaflaksi solunumu bozabilecek, kan Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimitazyikinde üzgün bir düşüşe neden olabilecek, kalp atış süratinizi etkileyebilecek ve hayatı tehdit edebilecek, tüm bedeni etkileyebilecek alerjik bir tepkindir. Anafilaksi tetikleyici besine maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir ve ölümcül olabilir. Böyle bir tepkin şipşak bir epinefrin adrenalin enjeksiyonu ile rehabilitasyon edilmelidir.
Alerjik bir tepkine rastgele bir yiyecek neden olabilse de tüm alerjilerin takribî % 90’ını alttaki 8 çeşit yiyecek oluşturmaktadır:
*Yumurtalar
*Süt
*Yer fıstığı
*Kuru yemişler
*Balık
*Kabuklu deniz mahsulleri
*Buğday
*Soya
Susam ve hardal tohumları dâhil olmak üzere bazı tohumlar da yiyecek alerjilerinin yaygın tetikleyicileridir ve bazı ülkelerde ana alerjen olarak kabul edilir.
Alerjik tepkin bulguları cilt, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem ve solunum sisteminde görülebilir. Alttaki yollardan biri veya birkaçıyla kendini muhakkak edebilir:
*Kusma ve/veya mide krampları
*Kurdeşen
*Soluk darlığı
*Hırıltılı solunum
*Yineleyen öksürük
*Şok veya dolaşım yetmezliği kollaps
*Ses kısıklığı veya sesin kalınlaşması
*Boğazdın şişerek tıkanması, yutma kasveti
*Dilin şişmesi, konuşma veya soluk alma marifetini etkilemesi
*Cılız nabız
*Tenin soluklaşması veya mavi renk almasıGıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimi
*Baş dönmesi veya bayılma hissi
Anafilaksi, solunumu bozabilen ve bedeni şoka sokabilen, hayatı tehdit edici bir tepkindir. Tepkinler aynı anda bedenin değişik kısımlarını etkileyebilir misalin, döküntüler eşliğinde karın sızısı.

Bulgular Ne Zaman Görülür?

Alerjilerde bulgularının çoğu yiyeceğin alımından sonraki iki saatte, genellikle dakikalar içinde başlar. Çok ender bazı gidişatlarda tepkin dört ila altı saat veya daha da uzun bir zaman gecikebilir. Gecikmiş tepkinler tipik olarak yiyecek alerjisinin bir bulgusu olan egzama büyüyen çocuklarda görülür. Bir başka gecikmeli yiyecek alerjisi tepkini cinsi süt, soya, bazı hububatlar ve öteki bazı katı maddelerinin harcanmasından genellikle 2–6 saat sonra ortaya çıkan, şiddetli bir mide-bağırsak tepkini olan yiyecek proteini kaynaklı enterokolit belirtisinden kaynaklanmaktadır. Bu belirti çoğunlukla bu besinlere ilk defa maruz kalan veya sütten kesilen ufak bebeklerde görülür ve sıklıkla, dehidratasyona neden olabilen, yineleyen kusmayı kapsar. Bazı gidişatlarda bebeklerde kanlı ishal büyür. Bulgular viral bir hastalığa veya bakteriyel enfeksiyona benzediği için teşhisi gecikebilir. Enterokolit ciddi rehabilitasyon gerektiren acil bir tıbbi vaziyettir.
Emin besinleri yedikten sonra bulgular yaşayan herkesin bir yiyecek alerjisi yoktur veya bu besinlerden tamamen sakınması gerekmez. Misalin, bazı şahıslar ham veya pişmemiş meyve veya sebze yedikten sonra ağızda ya da Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimiboğazda kaşıntı yaşar. Bunlar besine değil polene karşı tepki verilen oral alerji bulgularıdır. Bağışıklık sistemi yiyecekteki poleni ve eşi proteinleri tanır ve buna alerjik bir tepki verir. Gıdaları ısıtmak suretiyle alerjen tahrip edilirse problemsiz bir biçimde harcanabilir.

Yiyecek Alerjisi Tetikleyicileri

Yiyecek alerjisi teşhis edildiğinde en tesirli rehabilitasyon alerji yapan besinlerden sakınmaktır.
Çocuklarda yiyecek alerjisi ile en çok ilişkili yiyecekler şunlardır:
*Süt
*Yumurta
*Yer fıstığı
Çocuklar süte ve yumurtalara alerjik tepkinleri aşabilir. Yer fıstığı ve kuru yemiş alerjilerinin devam etmesi olasıdır.
Erişkinlerde en yaygın yiyecek alerjenleri şunlardır:
*Meyve ve sebze poleni oral alerji belirtiyi
*Fıstık ve kuru yemiş
*Balık ve kabuklu deniz mahsulleri
Emin bir besine alerjisi olan şahıslar potansiyel olarak alakalı besinlere de tepkin gösterebilir. Bir kuru yemişe alerjisi olan şahıs ötekilerine de çapraz tepkin gösterebilir. Karides alerjisi olanlar yengeç ve ıstakoza tepki verebilir. Yer fıstığına alerjisi olan şahıslar ceviz, badem ve kaju gibi kuru yemişlerle alakalı problemler yaşayabilir. Çok ender gidişatlarda soya hariç öteki baklagillerle alakalı problemler de görülebilir. Çapraz Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimitepkinin tanımlanması basit değildir. Çapraz tepkinle alakalı bilgilenmek ve sakınılması gereken şeyleri bilmek yiyecek alerjisi olan şahıslar için zorunludur.

Yiyecek Alerjilerinin Teşhisi

Bir gıda alerjisinde genellikle tetikleyici yiyecek yenildiğinde bazı tepkin oluşur. Bulgular bireyden şahsa değişebilir ve her tepkinde her zaman aynı bulguları görülmeyebilir. Besinlere karşı alerjik tepkinler cildi, solunum sistemini, sindirim sistemi ve dolaşım sistemini etkileyebilir. Bir sonraki tepkinin ne kadar ciddi olacağını hipotez etmek imkânsızdır. Yiyecek alerjileri olan tüm hastalara, epinefrin adrenalin ile rehabilitasyon edilen potansiyel olarak ölümcül bir tepkin olan anafilaksi tehlikeyi mevzusunda bilgi verilmelidir.
Yiyecek alerjileri her yaşta büyüyebilir ancak çoğu erken çocukluk yarıyılında ortaya çıkar. Bir yiyecek alerjisinden şüpheleniyorsanız bir alerji uzmanını veya dermatoloğu ziyaret etmelisiniz. Hekiminiz bir yiyecek alerjisinin olup olmadığını tanımlamak için hangi testlerin yapılacağına karar verecektir. Tanı koymak için alerji uzmanları tıbbi geçmişiniz ve bulgularınız hakkında detaylı sualler soracaktır. Bununla alakalı alttaki sualleri cevaplamaya hazır olmalısınız:
*Neyi, ne kadar yediniz?
*Bulguların büyümesi ne kadar sürdü?
*Hangi bulguları yaşadığınız ve ne kadar sürdü?
Tıbbi geçmişiniz alındıktan sonra bedeninizde besine has immünoglobulin E IgE antikorlarının bulunup bulunmadığını gösteren cilt testleri ve/veya kan testleri istenebilir.
Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin YönetimiTen prick testleri: Takribî 20 dakika içinde netice verir. Çok az ölçüde yiyecek alerjeni kapsayan bir akışkan kolunuzun veya sırtınızın tenine yerleştirilir. Cildiniz, akışkanın cilt altına sızmasına izin veren ufak, sterilize bir probla lanset ile veya sterilize şırınga ucu ile delinir. Acı verici olmayan ancak rahatsız edici olabilecek olan test kuşkulu alerjenin yerleştirildiği yerde bir şişkinlik sivrisinek ısırığından sonra oluşan yumruya benzeyen büyürse pozitif olarak kabul edilir.
Kan testleri: Ten testlerinden daha az duyarlı olan kan testlerinde emin besinlere karşı bedende üretilen IgE antikorunun ölçüsünü ölçülür. Neticeler genellikle takribî bir hafta içinde alınır. Ten testleri ile beraber kan testinin neticesinin değerlendirilmesi teşhisi basitleştirir.
Bazı gidişatlarda alerji uzmanı tanı koyabilmek için gıda yükleme testi yapmak isteyebilir. Kuşkulu besinler hastaya kademeli, küçük ölçülerde verilir ve ardından tepkinin reelleşip reelleşmediğini görmek için birkaç saat süresince gözlem yapılır. Hastanın hikayesinde anaflaktik tepkin varsa yükleme testi önerilmemektedir. Bu test hasta hikayesi bilinmeyen olduğunda, cilt veya kan testleri eksik olduğunda verimlidir. Şiddetli bir tepkin ihtimali sebebiyle sadece hekimin bürosunda veya tecrübeli alerji uzmanları tarafından acil tıbbi takviye ve donanımın bulunduğu etrafta yapılmalıdır.

Yiyecek Alerjilerinin Yönetimi

Bir yiyecek alerjisini rejisörün ilk yolu meselelere neden olan yiyecekleri harcamaktan sakınmaktır. Satın alınırken yiyeceklerin içerik yaftaları Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimidikkatlice hakimiyet edilmeli, sakınılması gerekenler bir madde olup olmadığı öğrenilmelidir.
Yiyecek üreticilerinin yaftalarda kolay, sarih bir dille, en yaygın sekiz yiyecek alerjeninin süt, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı, kuru yemiş, balık ve kabuklu deniz mahsulleri rastgele birinin varlığını belirlemeleri gereklidir. Alerjenin varlığı bir katkı maddesi veya tatlandırıcı gibi yalnızca tesadüfi bir bileşen olsa dahi belirtilmelidir. Etiketleme operasyonu bir alerjenden sakınmayı basitleştirir. Hangi besinlerin tehlikesiz olduğu mevzusunda sualleri olanlar alerji uzmanıyla görüşülmelidir. Alerji uzmanlarından başka diyetisyenler de alerjiyi tetikleyen besinlerden sakınmanın ipuçlarını verebilir ve bazı gıdalar perhizden çıkarılsa da bedenin lüzumu olan tüm gıdaların nasıl alınabileceği mevzusunda destekçi olur.
Yiyecek alerjisi olan bir hayli şahıs vaziyetlerinin kalıcı olup olmadığını merak eder. Bunun kesin bir yanıtı yoktur. Süt, yumurta, buğday ve soya alerjileri zamanla kaybolabilir ancak yer fıstığı, kuru yemiş, balık ve kabuklu deniz mahsulleri alerjileri hayat boyu devam etme meylindedir.

Dışarıda Yemek Yerken Dikkat Edilmelidir

Lokantalarda yemek yerken daha çok dikkatli olunmalıdır. Garsonlar ve bazen mutfak personeli menüdeki her yemeğin içeriğini her zaman öğrenemeyebilir. Hassasiyete bağlı olarak bir mutfağa veya lokantaya girmek dahi alerjik tepkine neden olabilir. Yemek servisi yapanlara alerjiden bahsedilmelidir ve olasıysa şefle görüşülmelidir. Alerjen bulaşmamış yüzeylere, tencerelere, kaplara ve mutfak eşyalarına lüzum dinlendiği vurgulanmalı, lokanta personeliyle menüdeki yemeklerin ne kadar tehlikesiz olduğunu netleştirilmelidir.

Çocuklarda Yiyecek alerjilerini İdareme

Hiçbir ebeveyn çocuklarının acı sürüklediğini görmek istemez. Ölümcül ya da ölümcüle yakın yiyecek alerjisi tepkinleri mektepte veya konutun dışındaki öteki yerlerde görülebildiğinden yiyecek alerjisi olan bir çocuğun ebeveynleri çocuklarının mektebinin yazılı bir acil gidişat eylem tasarıyı olduğundan emin olmalıdır. Tasarı, yiyecek alerjilerini tedbire, tanıma ve idareme hakkında yönergeler sağlamalı, mektepte, spor aktiflikleri ve saha gezileri gibi etkinlikler sırasında mevcut olmalıdır. Alerjisi olan çocuğa oto -şırınga verildiyse, çocuğunu teftişinden mesul olanlara nasıl kullanılacağı anlatılmalı, kavradıklarından emin olunmalıdır.

Yiyecek Alerjileri Önlenebilir mi?

2013 senesinde Amerika’da çok ufak bebeklerin katı yiyeceklerle beslenmesinin Gıda Alerjileri, Tetikleyicileri ve Alerjinin Yönetimialerjileri teşvik edebileceğini düşündüren bir araştırmayı yayınlanmıştır. Bu araştırma katı yiyeceklerin 17 haftadan ufak bebeklere verilmemesini, ayrıca bebeklerin mümkün olduğu kadar uzun zaman emzirilmesini önermektedir. Fıstık alerjisi geliştirme tehlikeyi yüksek bir bebek ciddi egzama ve / veya yumurta alerjisi olan bir bebektir. Ebeveynler çoğu bebeğin yer fıstığı alerjisinin gelişimi bakımından orta ya da düşük derecede tehlike altında olduğunu, çoğunun konutta yer fıstığı kapsayan yiyecekler alabileceğini öğrenmelidir.

Yiyecek Alerjilerinin Rehabilitasyonu Var mı?

Şu anda alerjik olduğunuz besinlerden sakınmak, tepkine karşı korunmanın tek yoludur. Alerji rehabilitasyonuna müteveccih ten yamaları uygulamasında tene günlük olarak az ölçüde bir yiyecek alerjeni yerleştirir, şahıs böylece gıdaya daha az duyarlı hale getirilmeye çalışılır. Başka bir rehabilitasyon sınamasında bireyi besinlere daha az duyarlı ve daha az alerjik hale getirmek için oral olarak çoğalan dozlarda çok az ölçüde yiyecek alerjeni verilmektedir. Gelecekte yiyecek alerjilerini idareyecek olan rehabilitasyonlar için çok umut vardır ancak hiçbiri henüz bütün onaylanmamıştır. Mevcut araştırmalar alerjik şahısları daha az alıngan hale getirmenin yollarını incelemekte ancak gıda alerjilerini iyileştirememektedir.

Yiyecek Alerjenleri Nesneler Üzerinde Kalır mı?

Dikkatli bir biçimde arınılmazsa masa oyunları veya bilgisayar tuşları gibi nesnelerin üzerinde potansiyel olarak alerjen kalabilir ve bunlara değmek en azından ten döküntüsü biçiminde alerjik bir tepkine neden olabilir. Rastgele bir alerjeni yutmadan daha fazla tepkin göstermeniz muhtemel değildir. Bir Hayli çalışma ellerin su ve sabunla iyice yıkanmasının yanı gizeme yüzeylerin deterjanla iyice arınılması vaziyetinde alerjenin tesirli bir biçimde giderilebildiğini göstermiştir. Jel bazlı içkili el dezenfektanları tenden alerjenleri çıkarmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri