Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yiyecek Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı

  • 23 Mayıs 2022
  • Yiyecek Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 251 kez görüntülendi.
Yiyecek Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı

Marketlerin tedarik zincirlerinde yiyeceklerin muhafaza edilmesi temeldir zira süpermarkette durduğunda taze ve yenilebilir olması gerekir. Üreticiler, gıdaları bozulmadan gözetmenin birçok yolunu bulur ve alıcıların harcaması için iyi ve taze olduğundan emin olurlar. Sanayilerin besinleri gözetmek için kullandığı usullerden bkocaman da yiyecek mumlarıdır. En hoşlanılan gıdaların çoğunda değişik mum cinsleri bulunmaktadır.

Mum ÇeşitleriGıda Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı

Mum, kâğıt, karton, alüminyum gibi birincil yiyecek ile temas eden malzemelerin işlenmesinde, kaplanmasında, laminatlanmasında ve emprenye edilmesinde emdirilmesinde kullanılır. Yapım sürecinde sürtünmeyi eksiltmek için yağlayıcı olarak, meyve ve peynir gibi gıdaları doğrudan kaplamak, gözetmek ve ürünlere parlak, cilalı bir görünüm kazandırmak için de kullanılabilir, bu gidişatta yenilebilir. Mumlar parafin mumları gibi petrol bazlı olabilir veya natürel malzemeden yapılabilir. Natürel mumlar böceklerden misalin bal mumu ve gomalak veya bitkilerden misalin karnauba mumu, kandelilla mumu elde edilebilir. Mumların besinlerde kullanımlarının güvenlik kaygısı oluşturmadığı kabul edilmekte ve değişik ülkelerde misalin; Avustralya, Avrupa Birliği, Yeni Zelanda ve ABD’de yiyecek otoriteleri tarafından belirlenmiş maksimum seviyeler dahilinde, meyvelerde ve öteki besinlerde değişik tipte mumların uygulanmasına izin verilmektedir.
Altta yiyecek kaplamaları ve uygulamaları için kullanılan mum tiplerinden bazılarına yer verilmiştir.

Parafin Mumu

Karşılaşılan birçok ürün parafin mumu kapsamaktadır. Parafin mumu, çok elastik olan beyaz bir mumdur. Neredeyse renksiz ve kokusuzdur. Bu özelliği ürünnam kokusunu veya rengini değiştirmeden öteki ürünlere ilave edilmesini basitleştirir. Doymuş hidrokarbonların katı bir karışımı olan parafin mumları erime noktalarını değiştirmek için ufak polietilen PE molekülleri ile karıştırılabilir. UV ışığı ve ısıtma mumların bozulmasına neden olabilir. İşlevselliği geliştirmek için bir ölçü antioksidan eklenebilir. Ayrıca, plastikleştiriciler ve su geçirmezlik maddeleri eklenebilir. Parafin mumu meyve, sebze ve şekerlemelerin parlak görünmesini sağlamak için kullanılır. Besinler için kimyevi gözetici olarak görev yapar, onların harika görünmesini ve taze kalmasını sağlar, nemi gözeterek raf ömrünü uzatır. Yiyecek sınıfı parafin mumu yenilebilir. Bu cins mumlar çikolatalar üzerinde parlaklık veren bir kaplama oluşturabilir. Çikolata parafin mumu ile birleştiğinde oda sıcaklığında erimez, bkocamanın elinde katı halde kalır. Muhtelif sebze ve meyvelere parlak görünüm vermek ve nemi muhafaza etmelerine dayanak etmek için parafin mumu püskürtülür. Eve götürüldüklerinde kaplamalar su altında basitçe yıkanabilir.

Karnauba Mumu

Natürel mumlardan bkocamandır. Saf haldeyken sarı renktedir. Karnauba mumu palmiye mumu veya Brezilya mumu da denir, kuzeydoğu Brezilya’da yetişen Copernicia prunifera cins ismine sahip palmiyenin yapraklarından elde edilir. Evvel yapraklar bir araya gelip kurutulur, sonra vurulur. Bu harekâttan daha sonra mum arıtılmış edilir ve ağartılır. Karnauba mumu parlak bir yüzeye sahiptir, sert peynirlerin çevresindeki mum kaplaması için de kullanılır. Yumuşak peynirlerde hem karnauba mumundan hem de parafin mumundan faydalanılabilir zira küflenmeye karşı çok duyarlıdır. Mum kaplama peyniri korur ve olabildiğince taze meblağ. Bu kaplama, karnauba mumunun eritilmesi ve sert peynirin içine batırılması veya peynir tekerleğinin üzerine fırça ile sürülmesiyle oluşturulur. Peyniri yemek için mum kaplama basitçe çıkarılabilir. Karnauba mumunun erime derecesi yüksek olup 82 ila 86 santigrat derece arasındadır. Beton gibi hatta ondan daha fazla serttir, etanolde ve suda hemen hemen çözünmez. Toksik olmayan karnauba mumu hipoalerjeniktir. Pirinç tanesinin dış tabakası olan çiğ pirinç kepeğinden ekstrakte edilen, yüksek molekül ağırlıklı monoesterlerden oluşan pirinç kepeği mumu yüksek erime noktası sebebiyle karnauba mumu ile birbkocamanın yerine kullanılabilir. Kağıt ve yiyecek kaplamalarında, mumlarda ve su izolasyonunda sıklıkla kullanılır.

Kandelilla Mumu

Kandelilla mumu, kuzey Meksika ve güneybatı ABD’ye özgü Candelilla çalılarının ufak yapraklarından, tüm bitkinin asitlendirilmiş kaynar suya batırılmasıyla elde edilir. Mum kaynayan suda üste çıkar. Kırılgan ve sert olan bu mum basitlikle toz haline getirilebilir. Arıtılmış edilmeden evvel opak görünümdedir. Arıtılmış edildikten sonra rengi, arıtılmış etme ve ağartma derecesine bağlı olarak sarih kahverengiden sarıya kadar değişebilir. Kimyevi bileşimi, yüksek bir hidrokarbon içeriği takribî % 50 ve oranla düşük ölçüde uçucu esterler ile karakterizedir. Reçine içeriği ağırlıkça % 40’a ulaşabilir, yapışık kıvamına katkıda bulunan ehemmiyetli bir etmendir. Suda çözünmez, aseton, kloroform, benzen ve öteki organik çözücülerde yüksek oranda çözünür. Kandelilla mumunun bileşenlerinin çoğu natürel olarak sebze ve meyvelerde bulunur. Kandelilla mumu, erime noktasını yükseltmeden sertleştirmek için sıklıkla öteki mum çeşitleriyle karıştırılır.

Gomalak Şellak

Gomalak, Güneydoğu Asya’ya özgü Kerria lacca türünden dişi lak böcekleri tarafından salgılanan fizyolojik olarak hasarsız ve biyolojik olarak parçalanabilen bir reçinedir. Arıtılmış edilirken bir ölçüyü uzaklaştırılan kırmızı, turuncu arası bir renge sahiptir. Renk daha sonra sodyum hipoklorit ile başka bir deyişle saf ağartıcıyla muamele edilerek giderilir. Muhtelif özellikleri sebebiyle misalin, termoplastiklik, kohezyon, izolasyon beceriyi, pH’a bağlı sudaki çözünürlüğü, farmasötik uygulamalarda enterik kaplama malzemesi ve ayrıca yiyecek sanayisinde kaplamalar için bir katkı maddesi olarak yaygın olarak kullanılır.
Gomalak, yiyecek ve tarım sanayisinde nemden koruyucudur. Tarımda narenciye, kavun, elma, armut, şeftali, ananas, nar, mango, avokado ve papaya gibi meyveler üzerinde parlak bir mum kaplama oluşturmak için yaygın olarak kullanılır fakat sert, kabuklu kuru yemişleri kaplamak için de kullanılabilir. Gomalak ile kaplama hem parlaklık hem de sızdırmazlık sağlar. Ceddilmemiş haşlanmış yumurtaların yüzeyinde bile kullanılabilen gomalağa kakao ve çikolata ürünlerinde, soluk tazeleyici mikro şekerlemeler dahil öteki şekerlemelerde, sakızlarda, nişastalı atıştırmalıklarda cilalama ve kaplama maddesi olarak kullanım için izin verilmiştir. Nemli dış şartların hasarlı tesirlerinden korurken, ağırlık kaybını asgariye indirmek için iç nem seviyelerini korur, olgunlaşmayı geciktirmeye ve raf ömrünü uzatmaya takviyeci olur. Yenilebilir formdaki gomalak genellikle tehlikesizdir, toksik değildir, hipoalerjeniktir, fizyolojik olarak hasarsız olarak kabul edilir, ayrıca tatsız ve neredeyse kokusuzdur. Gomalak ya da şellak, kapsüller ve tabletler gibi katı, şurup gibi akışkan ya da çiğnenebilen formlardaki yiyecek yardımlarında ufak çocuklar ve bebekler için olanlar hariç katkı maddesi olarak da kullanılabilir. Kuru yiyeceklerin üretilmesinde, işlenmesinde, hazırlanmasında, ambalajlanmasında, taşınmasında veya stoklanmasında kullanılması kastedilen kâğıt ve kartonun kaplanmamış veya kaplanmış yiyecek ile temas eden yüzeyinin bileşenleri olarak güvenle kullanılabilir.

Bal mumuGıda Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı

Balmumu, arı kovanlarında üretilen natürel bir çiğ maddedir. Bal mumu temel olarak Apis mellifera cinsi bal arısı tarafından üretilen bir mumdur. Bununla birlikte, bal mumu, A. dorsata, A. florea ve A. indica dahil olmak üzere öteki bal arısı cinslerinden de elde edilebilir. Emekçi arıların bir kısmı belirli bir yaşa eriştiğinde 2 ya da 3 haftalık olduklarında, karın bölgelerinde bal mumu bezleri geliştirir. Dişi emekçi arılar tarafından üretilen bal mumları bal peteği imalinde kullanılır. Taze bal mumu şeffaf ve renksizdir. Altın rengini polen ve bal ile temas ederek geliştirir. Cera alba olarak da adlandırılan bal mumunun beyaz, sarı ve ağartılmış çeşitleri bulunmaktadır. Sarı olan bal mumu doğrudan petekten, beyaz bal mumları sarı bal mumlarından ağartılarak elde edilir. Bal mumu eritildikten ve tekerrür dondurulduktan sonra sarı renk alır, ardından renk koyulaşır. Sarı bal mumlarının içkiyle muamele edilmesiyle salt bal mumu elde edilir. Besin ve meşrubatlarda, beyaz bal mumu ile salt bal mumu çeşitleri sertleştirici casuslar olarak kullanılmaktadır.
Hidrolize edilmemiş bal mumu takribî olarak %71 ester, %15 hidrokarbon, %8 serbest yağ asitleri ve %6 öteki bileşenlerden oluşur. Natürel bal mumu soğuk olduğunda kırılgandır. Suda çözünmez ve birçok isyankarda mukavemetlidir fakat çoğu organik çözücüde çözünür. Erime sıcaklığı 62 ila 65 °C arasında değişir. Korozyona, yıpranmaya ve nem kaybına karşı korur. Bal mumu, piyasada bulunan en kullanışlı mumlardan bkocamandır. Ticari bal mumu metal dökümlerde, mum imalinde ve ayrıca kozmetik, tekstil, vernik ve yiyecek harekâtlarında kullanılır. Bal mumu, cilalayıcı madde olarak besinlerde kullanılabilir. Parlatıcı casus olarak koruma sağlar ve su kaybını önleyen mumsu bir kaplama oluşturur. İnsanlarda ve onu yiyen başka memelilerde sindirimi cılızdır, besin bedeli olarak ehemmiyeti yoktur. Bal mumu yenilebilir, toksik değildir, çoğu ülkede ve Avrupa Birliğinde E901 kod numarasıyla besinlerde kullanımına onay verilmiştir. Fırın tepsilerine ve tabaklara bal mumu sürülmesiyle yeni görünüm sağlanabilir. Tavaların iç yüzeyine de bal mumu sürülebilir. Bu harekât neticesinde zamanla tava içinde bal mumundan bir tabaka oluşacak ve her kullanımda tekerrür yağlamak gerekmeyecektir.
Fransızların hoşlandığı bir çeşit hamur işi olan Canele’nin pişirilmesi sırasında dış kısma çıtırlık kazandırmak için de bal mumu kullanılmaktadır. Pişirme kalıpları tereyağı ve bal mumuyla kaplanmakta, kalıba hamur dökülüp fırına vermeden evvel dondurulmaktadır. Böylece, tatlı bir ikramlık olan bu hamur işine biçim, gevrek dış yüzey ve aroma kazandırılır. Kumaş parçaları bal mumu ile muamele edilerek ağaç reçinesi ve jojoba yağı gibi birkaç öteki natürel içerik de ilave edilerek yiyecek gözetici bandaj ya da streçler oluşturulabilir, böylece besinler taze tutulabilir. Yıkanabilir ve tekerrür kullanılabilir bal mumlu yiyecek bandajları plastik streç filme harika bir seçenek yapan bir yapışma özelliğine sahiptir.

Neden Yiyecek Mumu?Gıda Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımı

Yenilebilir yiyecek kaplamaları, Güney Çin’deki tüccarların portakalları gözetmek için bal mumu kullandığı 1100’lerden beri kullanılmaktadır. Günümüzün yiyecek mumları gelişmiştir, gaz alışverişine izin verirler, tazelik, lezzet, doku, aroma ve besin bedelinin korunmasına takviyeci olurlar. Mumlar, iyi nem bariyeri özelliklerine sahip oldukları için yiyecek ambalaj malzemelerinde kullanılmaktadır. Bu biçimde kuru besinleri etrafsal nemden koruyabilir veya nem kaybını azaltabilirler. Mum kaplamaları nakliye ve ambalajlama sırasında yiyecek maddelerini koruyabilir. Yeniden de, mumların ve öteki bileşenlerinin, özellikle yiyecek ile temas eden tabakanın bir parçası olmaları gidişatında yiyecek maddelerine geçebileceği kaygısı vardır. Yiyecek mumları FDA’ya ABD, Yiyecek ve İlaç Yöneti göre insan tüketimi için yenilebilir ve tehlikesizdir. Yiyeceklerle temas eden malzemelere ve eşyalara ait AB Çerçeve İdaremeliği EC 1935/2004 kapsamına tertip edilmiştir.

Mum Kaplamalar Nasıl Çalışır?

Yiyecek sınıfı mumlar öteki mum cinslerinden değişiktir. Yalnızca bazı mum cinslerinin yiyeceklerle teması için tehlikesiz kabul edilmektedir. Mumlar, peynirler, meyveler, meyveli atıştırmalıklar, meyve aroması kapsayan şekerler, boncuklu çikolatalar, sebzeler gibi çok rakamda popüler besinde kullanılır. Bu ilk başta eksantrik gelebilir fakat mum kullanmak için iyi bir neden vardır. Bal mumları ya da öteki çeşit yiyecek mumları gıdaların taze görünmesine ve tadının iyi kalmasına takviyeci olur.
Su, bir ürünnam taze ağırlığının %80 ila %90’ını oluşturan taze meyvelerin ana bileşenidir. Meyvelerden fazla nem kaybı, ürünnam görünümünü ve yenilebilir niteliğini makûs güzergahta etkileyebilir, istenmeyen dokusal farklılıkların yanı gizeme ürünnam büzülmesine ve solmasına neden olabilir. Bu sebeple mumlar özellikle elma gibi meyveler için faydalıdır zira nemi muhafaza etmelerine takviyeci olur, sertliğini çoğaldırır ve natürel bozunma sürecini yavaşlatır. Taze ürünleri dehidrasyondan ve hasattan sonra bozulmalardan gözetmek, bariyer oluşturmak, meyve üzerindeki natürel gözetici kaplamayı desteklemek için iyileştirmek için elma, narenciye, şeftali, nektarin gibi ürünlere mum suni olarak uygulanmaktadır. Meyvenin mumlanması ürünnam dış yüzeyine ince bir tabaka yenilebilir mum uygulanması harekâtıdır. Ürün yüzeyinin elle sürtünmesinden, bal mumuna batırılmasından veya batırılmasından otomatik rulo fırça uygulamasına kadar birçok değişik biçimde yapılabilir. Harekât sırasında, tüm ürünü çevreleyen mikroskobik bir kaplama sağlamak için yalnızca az ölçüde mum gerekir. Genellikle, her bir mumlu ürün parçasında yalnızca bir veya iki damla mum bulunur. Uygulanan mum yalnızca nem kaybını eksiltmekle kalmaz, parlaklık da vererek ürünnam görünümünü iyileştirir, meyveleri hasat sonrası çürümeye karşı gözeterek raf ömrünü uzatır. Mum, kabuktaki ufak çatlakları ve oyukları kapatabilir, mantar ve bakteriyel patojenlerin ürüne girmesine karşı bir bariyer oluşturabilir. Ayrıca patojenlerin büyümesine ve büyümesine ergonomik olmayan, suyla geçimli Gıda Sınıfı Mumlar, Çeşitleri ve Kullanımıolmayan ince bir yüzey oluşturur. Bununla birlikte, cilalama niteliksiz ürünlerin niteliğini artırmaz. Mum uygulaması, aksine, meyvelerin niteliğini negatif güzergahta etkileyebilir. Misalin, fazla ısıya veya neme maruz kalan meyvelerin yüzeyinde mum beyazlaması tebeşirlenme de denir oluşabilir. Bu genellikle mumlu ürünlerin, özellikle gomalak olarak bilinen bir mum ile yoğun biçimde kaplanmış olanların soğuk depolamadan daha yüksek sıcaklıklara çıkarılmasından sonra alana kazanç. Nemin yoğunlaşması, gomalağın kısmen çözünmesine neden olur ve daha sonra görünüşte yarı transparan olan beyaz tortularla sonuçlanır. Öteki gidişatlarda, yoğun mum uygulaması meyve gazı metamorfozunu yasaklayarak lezzetsizliklerin büyümesine neden olabilir. Taze meyve harcamanın yararlarından faydalanmak için, her zaman emin mağazalardan satın alınmalı ve ceddilmeden, kesilmeden ve yemeden evvel kalan lekeleri arınmak için akan musluk suyunun altında çok iyi yıkanmalıdır.

Bibliyografi:
https://www.cfs.gov.hk/english/multimedia/multimedia_pub/multimedia_pub_fsf_120_02.html
https://blendedwaxes.com/blog/5-plant-wax-types/
https://www.afsuter.com/industry/food/
https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1191074

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri