Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Kaygılı Bir Enfeksiyon

  • 21 Nisan 2021
  • Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Kaygılı Bir Enfeksiyon için yorumlar kapalı
  • 343 kez görüntülendi.

  Meseleli Bir Viral Enfeksiyon Zika virüsü, bir sivrisinek ısırığı yoluyla insanlara bulaşır ve hastalığa neden olur. Hastalığın semptomları güzel değildir, ancak genellikle hafiftir. Enfeksiyonda hiçbir bulgu olmayabilir. Bununla beraber virüs kaygı vericidir zira süratli dağılmıştır ve Guillain-Barré belirtiyi ve mikrosefali bebeklerde anormal derecede minik beyin ve kafa ebadı dahil olmak üzere daha ciddi rahatsızlıklarla irtibatlı […]

Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Endişeli Bir Enfeksiyon   Meseleli Bir Viral Enfeksiyon

Zika virüsü, bir sivrisinek ısırığı yoluyla insanlara bulaşır ve hastalığa neden olur. Hastalığın semptomları güzel değildir, ancak genellikle hafiftir. Enfeksiyonda hiçbir bulgu olmayabilir. Bununla beraber virüs kaygı vericidir zira süratli dağılmıştır ve Guillain-Barré belirtiyi ve mikrosefali bebeklerde anormal derecede minik beyin ve kafa ebadı dahil olmak üzere daha ciddi rahatsızlıklarla irtibatlı olabilir.
Virüs, Aedes türüne ait bir tropikal sivrisinekten ısırık ile bulaşır. Bu, sıtmaya neden olan aynı türden değildir. Aedes hastalıkları da iletir. Dang, sarı humma ve chikungunya yanı gizeme Zika virüs hastalığından mesuldür. Tür Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaktadır. Analistler, Zika virüsünün nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri’ye erişmesinin ve mahallî sivrisineklerden gelen ısırıklar tarafından iletilmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Zika Virüsü Hastalığı

Zika virüsü yeni değildir. 1947’de Uganda’daki rhesus maymunlarında keşfedildi. Virüs, o ülkede Zika Ormanı’nın ismini almıştır. 1952’de insanlarda bulundu, ancak uzun zamandır yaygın değildi. Salgın olarak adlandırılabilecek ilk olay 2007 senesinde asıllaştı. 2014 senesinde, anneden fetusa viral bulaşmanın ilk ispatı keşfedildi.
Son zamanlarda virüs süratle dağıldı ve sıhhat yetkililerinin dikkatini çekti. Araştırma, enfeksiyon sırasında yararlı olan genetik başkalaşımın viral popülasyona dağıldığını ileri devam ettir. Bu farklılık, virüsün insanlara atağında daha galibiyetli olmasını sağlamıştır.

Mümkün Bulgular ve Rehabilitasyon

Bulgular

Zika virüs hastalığı bulguları ateş, döküntü ve baş sızısı, bitkinlik, adale ve eklem sızısı ve konjonktivit kırmızı ve cerahatli gözler kapsar. Semptomlar birkaç gün ila takribî bir hafta sürer. Bununla beraber, enfekte şahısların % 80’i hiçbir bulgu göstermemektedir. İnsanlar genellikle enfeksiyondan destek almadan kurtulur. Enfeksiyon, bir insanı mutsuz sezdirebilir ve bir zamanlığına yaşamı etkileyebilir, ancak genel olarak hastalık ciddi değildir.

Rehabilitasyon

Zika virüs hastalığı için özel bir rehabilitasyon yoktur. Tıpkı rastgele bir viral enfeksiyonda olduğu gibi, dinlenme, yeterli akışkan ve iyi beslenme bağışıklık sisteminin virüsle savaşmasına dayanakçı olacak ve iyileşmeye dayanakçı olacaktır. Bir ateşi ve irini eksiltmek ve rahatsızlığı rahatlatmak için kullanılan ilaçlar, eczanelerden alınabilir. Bunlar dayanakçı olmazsa, hekim nasihati alınmalıdır. Hamile bayanlar ve ciddi hastalıkları olan bireyler, Zika virüsünün varlığını gösteren bulgularla karşılaşırlarsa hekime müracaat etmelidirler.

Enfeksiyonun İkincil Tesirleri

Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Endişeli Bir Enfeksiyon

Zika virüsü ve öbür hastalıklar arasındaki iletişim kaygı vericidir. Potansiyel ilişki millet sıhhati müesseseleri tarafından incelenmektedir. Guillain-Barré belirtisinde bir çoğalış, Fransız Polinezyası’ndaki bir virüsün ve Brezilya‘da bir başka patlamanın ardından fark edildi. Brezilya’da bir salgından sonra mikrosefali ile doğan bebek rakamında bir çoğalış fark edildi. Bu son gidişat, hamile bayanlar ve yakın zamanda hamile kalmayı umanlar için kaygı kaynağı olmuştur.
CDC’ye göre, şayet gebelik sırasında enfeksiyon büyürse, virüsün yeni doğmuş bebeklerde mikrosefaliye neden olabileceği mevzusunda bilimsel bir fikir birliği var. Virüs ve Guillain-Barré belirtiyi arasındaki irtibattan güçle şüpheleniliyor ancak mikrosefali ile olan iletişim kadar kesin değildir.

Virüsler: Görünürden Daha Kompleks

Öbür canlılardan değişik olarak virüsler hücrelerden oluşmaz. Bir protein katmanıyla çevrelenmiş olan nükleik asit Deoksirübo Nükleik Asit veya RNA kapsarlar. Bazı virüsler, protein kaplamasını çevreleyen bir lipit zarfına sahiptir. Hücrelerden değişik olarak, kendi başlarını artamazlar. Başka bir mahlukatın hücresine girmeli ve sonra bu hücreyi yeni virüsler yapmaya yönlendirmeliler.
Uzun zamandır virüsler canlı olmayan varlıklar olarak sınıflandırılmıştır, ancak canlı oldukları düşüncesi daha popüler hale gelmektedir. Nükleik asitler, canlıların çoğunun özelliklerini veren genleri kapsar. Virüsler bu genlere sahiptir, her ne kadar bir hücre ve donanımı olmadan çok fazla yararlanamasalar da. Yeniden de, araştırmalar en azından bazı virüslerin afallatıcı derecede karışık tutumlara sahip olduğunu gösteriyor.

Zika Virüs Enfeksiyonu

Besin ararken, bir dişi sivrisinek insan tenini ve bir kan damarını deler, kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir antikoagülan enjekte eder ve daha sonra bir ölçü kanı geri sürükler. Yumurtalarının büyümesine dayanakçı olmak için kandaki maddelere lüzumu vardır.
Sivrisinek tükürüğü, enfekte olmuş bir bireyden kan sürükleyerek elde edilen Zika virüs parçacıklarını kapsayabilir. Bu parçacıklar ısırma sırasında sivrisinek yeni kurbanının bedenine girer. Analistler Aedes sivrisinekinin bir kan damarını delmeden evvel cildi incelediğini ve bu süreçte Zika virüsünü tende biriktiğini bulmuşlardır.

İnsan Hücrelerinin Tahribi

Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Endişeli Bir Enfeksiyon

Bir laboratuar deneyinde, bazı Fransız bilim adamları insan teni hücrelerinin canlı yamalarının Zika virüs viryonlarının varlığına tepkilerini gözlemlemişlerdir. Bir viryon, fertsel bir virüs partikülüdür. Tendeki fibroblastların hiçbirinin virüsün girişini yasaklamadığını ve bunların hepsinin 72 saat içinde enfekte olduğunu keşfetmişlerdir.
Bir viryon bir ten hücresine girdikten sonra, hücrenin hakimiyetini ele geçirdi ve yeni viryonlar yapmak için “zorladı”. Viral replikasyon bittiğinde, otofaji alana geldi. Bu, bir hücrenin içeriğinin bir kısmını yok ettiği süreçtir. Otofajiyi, apoptoz kendini yok etme olarak öğrenilen bir süreçte ve viryonların yeni hücrelere dağılmasıyla dağılan hücre takip etti.
Deneyde keşfedilen bilgiler acayiptir, ancak Zika virüsü hakkında hala kavramadığımız çok şey var. Yakın zamana kadar virüse çok az alaka gösterildi zira neden olduğu hastalık çok hafif ve geçmişte hastalık yaygın değildi. Artık virüsün mikrosefali ile irtibatlı olduğu ve süratle dağıldığı için, analistler bu mevzuda daha fazla şey bilmek için çabalıyorlar. Biyolojisini anlarsak, onunla savaşabiliriz.

Aedes Sivrisinek

Bir zamanlar Aedes türünden sivrisinekler yalnızca tropik bölgelerde bulunmuştur. Şimdi Antarktika hariç her kıtaya dağıldılar. Sivrisineklerin hem bedenlerinde hem de bacaklarında siyah beyaz kirler vardır. Gün süresince faaldirler ve bu zaman zarfında rastgele bir zamanda ısırırlar. Çoğu ısırık sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde alana kazanç.
İki Aedes cinsinin Zika virüsünü aktardığı öğrenilmektedir. Aedes aegypti bayağı bir vericidir. Bazen sarı sivrisinek olarak öğrenilir. Amerika Birleşik Devletleri’de, cinsler Hawaii’de ve Meksika Körfezi’ni sınırlayan güney eyaletlerinde en yaygın olanıdır. Sinek, özellikle hava sıcak olduğunda, daha kuzeyde bulunur.
Asya kaplan sivrisinek veya Aedes albopictus da Zika virüsünü iletir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin daha sıcak bölgelerinde bulunur. Zika virüs hastalığının dağılmasında bu sivrisineğinin ne kadar ehemmiyetli olduğu bilinmeyendir.

Mikrosefali

Bir Zika virüs enfeksiyonu genellikle hafif olmasına karşın, enfeksiyondan sonra ortaya çıkan ikincil tesirler ciddi olabilir.
Mikrosefali, bir bebeğin alışılmadık derecede minik bir kafa ve beyin ile doğduğu üzücü bir gidişattır. Bozukluk yaşamın ilk birkaç senesinde de büyüyebilir. Bu vaziyette baş ve beyin çocuk geliştikçe yeteri kadar gelişemez. Bazen mikrosefali olan bir çocuğun sıradan akıl ve hünerleri vardır, ancak genellikle hafif ila şiddetli arasında değişen bir bozukluk vardır. Konuşma ve mesleksel terapi gibi teknikler mikrosefali olan bir şahıs için bereketli olabilir. Ancak, şahısların yaşamları süresince özel bakım almaları gerekebilir.
New York Times, Brezilya’da mikrosefali hakkında bazı kaygı verici istatistikler yayınladı.
-Brezilya’daki Pernambuco eyaletinin sıradanda bir sene içinde mikrosefali ile doğmuş takribî dokuz bebeği vardır. 2015 seneyi Kasım ayında sona eren senede, 646 çocuk mikrosefali ile doğmuştur.
-Sıradan bir senede, Brezilya’da mikrosefali ile takribî 150 çocuk doğar. 2016 senesinde hastalıkla takribî 4000 hadise doğmuştur.
Raporların da gösterdiği gibi, Brezilya’daki hamile bayanların hastalık salgını sırasında panik yapması hiç de afallatıcı değil.

Guillain-Barré Belirtiyi

Zika Virüsü, Sivrisinekler ve Mikrosefali: Endişeli Bir Enfeksiyon

Guillain-Barré belirtiyi bedenin bağışıklık sisteminin asaplara saldırdığı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sıradanda bakteriler ve virüsler gibi istilacılara saldırır ve bize hastalığımıza gözetir. Belirti enderdir ancak ciddidir.
Guillain-Barré belirtisinin ilk bulguları genellikle adale cılızlığı ve karıncalanmadır. Semptomlar felce neden olarak yükselebilir. Felç, tıbbi bir acil gidişat olabilir. Bozukluk sağlık kurumu rehabilitasyonu gerektirir. Bu rehabilitasyonu aldıkları sürece, çoğu insan hastalıktan kurtulur. Bununla beraber, devam eden bulgularla karşılaşabilirler. Hastalığın sebebi öğrenilmemektedir, ancak bir cins büyük enfeksiyon geçirdikten sonra büyüdüğü öğrenilmektedir.

Zika Virüs Enfeksiyonunu Tedbire

Analistler Zika virüsü için bir aşı oluşturma sürecini başlattılar. Ne yazık ki, bu süreç muhtemelen uzun bir zaman alacaktır. Enfeksiyonun önlenmesi için şu an yapabileceğimiz en iyi şey sivrisinek ısırıklarından sakınmaktır.
İnsanlar kendi ülkelerindeki bir sıhhat kuruluşuna müracaat etmeli ve seyahat etmeye başlamadan evvel dikkatli bir araştırma yapmalıdır. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için önerilen tedbirler altta listelenmiştir. Şu anda, hastalığı ileten sivrisinekler kapsayan tropikal bir ülkeye seyahat ederken bu temkinlere gereksinim dinlenmektedir. Bazı ülkelerde sivrisinek dağıldığı için lüzumlu olabilir.
-Gündüz veya akşam üstü sarih havada böcek kovucu kullanın.
-Elbiseler ile muhtemel olduğunca bedeni örtün. Fazla ısınma ihtimalini eksiltmek için sarih renkli elbiseler giyin.
-Bir binadaki tüm pencerelerin, sivrisineklerin nüfuz edemediği güvenliğe sahip olduğundan emin olun.
-Pencereleri kapatın ve muhtemel olduğunda klimayı kullanın.
-Kapıları muhtemel olduğunca kapalı tutun.
-Bir cibinlik altında yatın.
-Evin çevresindeki soğukkanlı suyu arının. Sivrisinekler yumurtalarını soğukkanlı suda vazgeçerler. Kovalar ve saksılar gibi minik öğelerde su birikintileri veya su yumurtlayan dişileri sürükleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri